POSJET UČENIKA OSMIH RAZREDA KARLOVCU

Autor: Tatjana Behin-Križanac, 22. 5. 2023.

Dana 9.5. 2023. u 7:15 krenuli smo na terensku nastavu u Karlovac. Družili smo se na putu, pričali s nastavnicima, vozačem i učenicima iz Gunje i Soljana. Kada smo stigli, prvo smo posjetili Muzej Domovinskog rata gdje smo poslušali prezentaciju kustosice te smo saznali mnogo toga o Karlovcu za vrijeme Domovinskog rata. Kada se prezentacija završila, vodič nam je pokazao nam razne zanimljivosti u vezi vojnika, policije te civila iz Domovinskog rata, a obišli smo i vanjski dio muzeja. Bilo je puno citata, ostataka, tenkova, slika o ratu tako da su se neki učenici i rastužili.
U muzeju se moglo ostaviti poruke i poručiti nešto vojnicima, policiji, civilima i svima koji su bili u Domovinskom ratu. Poručile smo im “Hvala na svemu, da nije bilo vas možda ovo sve ne bi bilo ovako, možda ne bi bilo naše Hrvatske”. Nadamo se da će mnogi to pročitati i da će ih to potaknuti na razmišljanje koliko puno su zapravo naši branitelji pridonijeli svemu ovome.

Krenuli smo dalje, sljedeće na redu bilo je okupljanje i odlazak na ručak. Ručak je bio ukusan, zabavili smo se nasmijali, upoznali puno novih ljudi i krenuli prema starom gradu Dubovcu.
Stari grad Dubovac jedan je od najbolje sačuvanih i najljepših spomenika feudalnog graditeljstva u Hrvatskoj. Ima predivna stazica koja vodi do njega i nazad. Imali smo priliku otići u dvorac Dubovac, te smo se kroz njega penjali stepenicama, vidjeli razne slike i popeli na vrh - na vrhu je divan pogled na Karlovac i okolicu. Spustili smo se nazad i krenuli dalje. Novo odredište nam je bila Aquatika - slatkovodni akvarij Karlovac. Vidjeli smo raznu floru i faunu hrvatskih rijeka i njihovog ekosustava.  Vodič nam je pokazivao sve, od najtoplijih do najhladnijih dijelova rijeka, te koje se sve ribe nalaze u njima. Dobivali smo razna pitanja, matematička razmišljanja i zagonetke. Došli smo do najvećeg dijela akvarija i tamo smo vidjeli najveće ribe te saznali kako se čiste akvariji, a kako hrane ribe. Sjeli smo opet u autobus i krenuli kući. Na putu kući smo stali u Burger King i pojeli slasnu hranu, a nakon pojedene hrane  zaputili smo se u autobus. Krenuli smo sa zezanjem, spavanjem i pričanjem. Nakon duge vožnje stigli smo kući gdje smo prepričavali svoje dojmove roditeljima. Ova terenska nastava  je bila super uspomena koju ćemo pamtiti do kraja života.

Sara Alilović i Magdalena Knežević, 8.a