OBILJEŽILI SMO DAN EUROPE!

Autor: Tatjana Behin-Križanac, 12. 5. 2023.

Dan Europe obilježava se svake godine 9. svibnja kao spomendan Schumanove deklaracije. Godine 1950. europske države teško su se oporavljale od razaranja izazvanih Drugim svjetskim ratom te je zbog toga tadašnji francuski ministar vanjskih poslova Robert Schuman predložio stvaranje Europske zajednice za ugljen i čelik. Ova zajednica osnovana je s ciljem sprječavanja ponovnog rata te udruživanja gospodarskih interesa čime bi se podigao životni standard u Europi. Zajednica je bila prvi korak prema ujedinjenoj Europi i jedna od institucija na čijim je temeljima kasnije nastala današnja Europska unija.

Dan Europe obilježili smo i u našoj školi na nastavi Geografije. Tijekom drugog polugodišta učenici sedmog razreda proveli su istraživački rad u kojem su planirali putovanja po europskim državama. Osim izrade planova putovanja, svoju kreativnost iskazali su i praveći nacionalne jela  europskih država. Tako su se na našim stolovima mogli naći jela poput pizze, Sacher torte, bečkog odreska, pastel de nate, baklave, gulaša, churrosa i mnogih drugih. Zahvaljujući našim sedmašima i ostali učenici naše škole mogli su okusiti jela drugih dijelova Europe. Dan smo priveli kraju igrajući kviz o Europi, u kojem su učenici imali priliku pokazati svoje znanje.
Ovom prilikom zahvaljujemo se i roditeljima, bakama i djedovima koji su našim učenicima pomogli u pripremi ovih slasnih jela!
                                                                                     Učiteljica geografije: Ema Špehar