Terenska nastava iz povijesti i geografije u Vukovaru 24.5.2012.

Autor: Sanja Kasač, 27. 5. 2012.

Već petu godinu, tradicionalno, naši učenici osmih razreda odlaze u pratnji svojih učitelja na terensku nastavu u Vukovar. Učiteljica povijesti Marija Perković i učitelj geografije Željko Mlatković nastavu su osmislili tako da integrirajući gradivo iz oba predmeta, učenicima pružaju specifičan način učenja gradiva koje se u osmom razredu obrađuje, točnije tema: Domovinski rat i Zavičaj. Učenici putujući do Vukovara dobivaju znanja o svim bitnim elementima vezanim za područje geografije ( smještaj, struktura stanovništva, gospodarstvo, prirodna bogatstva i ostale znamenitosti zavičaja kroz koji prolaze ).

Dolaskom u Vukovar i posjećivanjem lokaliteta koji su posvećeni Domovinskom ratu, dobivaju znanja iz područja povijesti. Učenici na temelju vlastitog opažanja i na činjenicama koje im prenosi nastavnica povijesti i stručni vodiči na svakom lokalitetu, dobivaju potpuniju sliku o prilikama i atmosferi koja je vladala za vrijeme Domovinskog rata. Učenici su najprije posjetili Spomen dom hrvatskim braniteljima koji se nalazi na Trpinjskoj cesti. Zatim smo se uputili u vukovarsku bolnicu i Muzej „Mjesto sjećanja-vukovarska bolnica 1991.“ Nakon toga razgledavali smo Memorijalni centar Domovinskog rata koji se nalazi u sklopu vojarne 204. Brigade HIV-a. Posjetili smo i Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata. Na kraju našeg putovanja posjetili smo Spomen dom Ovčara i Spomen područje Ovčara gdje je ubijeno 200 ranjenika iz vukovarske bolnice, a 61 se još vode kao nestali.  Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata. Kako nam je bilo i što smo sve vidjeli i naučili, pogledajte na fotografijama s putovanja koje se nalaze u foto-galeriji.