RAZREDNI PROJEKT ŽIVJETI ZDRAVO

Autor: Sanja Kasač, 7. 9. 2015.

Učenici drugog razreda sa svojom učiteljicom Irenom Nenadić osmislili su i ostvarili projekt Živjeti zdravo.
Razvijati značaj zdravlja kao temelja za uspješan rast i razvoj svake ljudske osobe glavni nam je cilj.
Vezano s tim potrebno je stalno isticati važnost održavanja čistoće tijela, odjeće i obuće. Kao i važnost raznolike i zdrave prehrane te pravilnih prehrambenih navika.
Bavljenjem sportom i tjelovježbenim aktivnostima jačamo duh i tijelo.
Očuvanje kvalitete  okoliša također je značajan čimbenik za zdrav život.
Zdrav život treba biti stalna briga i životni cilj svakog pojedinca.

Kako bismo ostvarili navedene ciljeve, uradili smo niz aktivnosti u učionici, izvan učionice, kao i više aktivnosti u kojima su sudjelovali i roditelji učenika.
U razredu je gostovala i medicinska sestra, majka učenika Petra, od koje smo o zdravlju i njegovom značenju puno toga naučili.
Uz puno volje i veselja, zajedno s roditeljima, izradili smo  plakat U zdravom tijelu zdrav duh. Brojne su poruke plakata: brinimo o osobnoj čistoći, jedimo voće i povrće, provodimo vrijeme u prirodi, redovito vježbajmo.
Nakon završetka radionice, svi smo se družili uz glazbu i čaj.
Iz promotivnih kataloga trgovačkih kuća učenici su izrezivali namirnice i na papirnate tanjure slagali poželjne zdrave obroke – doručak, ručak i večeru.
U radionici koja je uslijedila zajedno smo  s roditeljima pripremali zdrave obroke. Naučili smo kako uobičajene slatkiše koje često jedemo možemo zamijeniti puno zdravijim slatkim namirnicama.
Izrada slikovnice na temu Naše četkice za zube bila je posebno zanimljiva i motivirajuća. Četkice na neobičan i zanimljiv način govore o sebi, a osobito o svojim vlasnicima – učenicima.
Razgovor o raznim vrstama ovisnosti, kao što su internet, pušenje, alkohol i droga, osobito je privukao  pozornost učenika.
Na temu ovisnosti izradili smo i edukativne plakate.
Na temu tjelesnih aktivnosti organizirali smo igre graničar i nogomet u kojima su sudjelovali i roditelji.
Djevojčice su graničar igrale s mamama, a dječaci nogomet s tatama.
Bilo je vrlo borbeno. Navijačka atmosfera u dvorani bila je vesela, napeta, bučna, euforična.
Najvjernija i najvatrenija navijačica bila je mama Ružica Benačić.
Po završetku, natjecateljima su podijeljene medalje, a sucima zviždaljke.
Govorili smo i pisali poruke o zdravlju duše kao vrlo važnog čimbenika zdravog života.
U zdravom tijelu zdrav duh!
S velikim zadovoljstvom uredili smo i očistili okoliš škole. Spontano se razvio natjecateljski duh, tko će brže i više sakupiti nepoželjnih predmeta u okolišu.
Nakon uređenja okoliša, od kolaž papira izrađivali smo znakove zabrane onečišćenja okoliša.
Učenici su osmislili i napisali niz zanimljivih ekoporuka.
Izradili smo i plakat na temu Dan planeta Zemlje. Izradili smo i napisali rođendanske čestitke našem planetu.
Nakon svega možemo zaključiti da smo se u svemu dobro zabavljali, puno smijali, dijelili nezaboravne zajedničke trenutke s roditeljima i naravno, puno toga korisnog naučili o zdravlju i zdravom životu.
Svi su radovi bili izloženi u holu škole.

Fotografije možete pogledati na stranici učiteljice Irene Nenadić.