preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ane Katarine Zrinski Retkovci

 > Naslovnica
Vijesti

Kampanja Vijeća Europe za zaustavljanje seksualnog nasilja nad djecom

Autor: Sanja Kasač, 13. 3. 2012.

 

RADIONICA ZA DJECU ( 2. razred ) I PREDAVANJE ZA RODITELJE U NAŠOJ SE ŠKOLI ODRŽAVA 16. TRAVNJA U 17 SATI.

 

 

Program "Izgradnja Europe za djecu i s djecom" uključuje borbu protiv seksualnog nasilja nad djecom specifičnim pravnim instrumentima i sveobuhvatnim aktivnostima za podizanje razine svijesti.

U okviru Programa, 29. i 30. studenoga 2010. godine u Rimu je pokrenuta Kampanja za zaustavljanje seksualnog nasilja nad djecom.

Dva temeljna strateška cilja Kampanje su:

  • promicanje potpisivanja, ratifikacije i provedbe Konvencije o zaštiti djece od seksualnog iskorištavanja i seksualnog zlostavljanja;
  • pružanje znanja i praktičnih rješenja za sprječavanje i prijavljivanje seksualnog nasilja nad djecom i to djeci, njihovim obiteljima/skrbnicima i društvu, a time i podizanje razine svijesti o stvarnim razmjerima seksualnog nasilja nad djecom.

Republika Hrvatska je potpisala Konvenciju Vijeća Europe o zaštiti djece od seksualnog iskorištavanja i seksualnog nasilja 25. listopada 2007. godine, a Konvencija je stupila na snagu 1. srpnja 2010. godine.

Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti se kao koordinator aktivnosti na nacionalnoj razini pridružuje provedbi Kampanje za zaustavljanje seksualnog nasilja nad djecom u Republici Hrvatskoj.

 

Kampanja za zaustavljanje seksualnog nasilja nad djecom

1. Potrebno je znati: seksualno nasilje je složen i osjetljiv problem zastrašujuće širokih razmjera

Dostupni podaci govore kako je 1 od 5 djece u Europi žrtva nekog oblika seksualnog nasilja. Procjenjuje se kako je u 70-85% slučajeva počinitelj poznat žrtvi.

Seksualno nasilje nad djecom pojavljuje se u brojnim oblicima: incest i seksualno zlostavljanje, pornografija, prostitucija, trgovanje, namjerno dovođenje djeteta u situaciju da gleda seksualno zlostavljanje ili seksualne aktivnosti te seksualno nasilje od strane vršnjaka.

Djeca žrtve seksualnog nasilja trpe mnogo više od same nedopustive povrede njihovog tjelesnog integriteta: ono utječe na njihovo mentalno zdravlje te uništava povjerenje prema odraslima.

Žrtve se često povlače u sebe jer osjećaju sram, krivnju i strah. Neka djeca žrtve su toliko malena da ne shvaćaju što im se događa, a djeca često ne znaju kako i gdje zatražiti pomoć.

Posljedice seksualnog nasilja nad djetetom mogu ostati prisutne u njegovom životu i do odrasle dobi - životu o kojem svjedoče kao proživljenom u skrivenoj tuzi i boli.

Većina zlostavljane djece poznaje svog zlostavljača. Počinitelji su iz kruga obitelji i zajednice: rođaci, obiteljski prijatelji ili skrbnici.

Iako je teško doći do točnih podataka koji prikazuju razmjer problema, broj sudskih slučajeva vezanih uz seksualno zlostavljanje, počinjeno u ustanovama socijalne skrbi, stalno je u porastu. Ni jedna ustanova nije iznimka. Ustanove kojima nedostaju odgovarajuće mjere prevencije, zaštite i nadzora idealno su okruženje za one koji vrebaju djecu te izdvajaju onu s teškoćama u razvoju zbog njihove dodatne ranjivosti.

Nažalost, mučeništvo djeteta žrtve ne završava uvijek otkrivanjem zlostavljanja. Prečesto djeca postaju žrtve rupa u zakonu i nekvalitetno koordiniranih ili neprimjereno podučenih pravnih, socijalnih i zdravstvenih službi. Osuda počinitelja ne znači uvijek zadovoljavanje pravde. U slučajevima gdje se snimke zlostavljanja odmah ne uklone s internetskih stranica, primjerice, proces oporavka zlostavljanog djeteta može se ozbiljno narušiti.

Djeca žrtve seksualnog nasilja imaju pravo na odgovarajuću psihološku i medicinsku pomoć.

Počinitelji seksualnog nasilja nisu uvijek odrasli. Sama djeca mogu iskazati štetno seksualno ponašanje. Istraživanja pokazuju da je mala vjerojatnost da će dijete koje je počinilo seksualno nasilje nad drugim djetetom to ponoviti ukoliko se s njim postupa na primjeren način. Većina djece počinitelja sama su žrtve zlostavljanja ili zanemarivanja.

2. Konvencija Vijeća Europe za borbu protiv svih oblika seksualnog nasilja

Stupanje na snagu Konvencije Vijeća Europe o zaštiti djece od seksualnog iskorištavanja i seksualnog zlostavljanja ("Konvencija iz Lanzarotea") 1. srpnja 2010. godine predstavlja značajan iskorak u sprječavanju seksualnog nasilja, zaštiti djece i borbi protiv nekažnjavanja.

Uporište Konvencije je Konvencija Ujedinjenih naroda o pravima djeteta te je ona prvi međunarodni instrument koji se prema seksualnom zlostavljanju djece postavlja kao prema zločinu, neovisno o tome gdje i tko ga je počinio - u kući, u ustanovi socijalne skrbi, kroz mreže organiziranog kriminala ili preko interneta. Konvencija je otvorena za ratifikaciju zemljama izvan Europe, kao i državama članicama Vijeća Europe te od zakonodavaca zahtijeva proširenje opsega statutarnog ograničenja prema kojem se slučajeve seksualnog zlostavljanja djeteta dovodi pred sud, jer u nekim slučajevima žrtva već dosegne punoljetnost.

Konvencija naglašava važnost prikupljanja podataka i seksualnog obrazovanja te poziva na uspostavljanje službi koje djeci omogućuju prijavljivanje zlostavljanja. Konvencija propisuje kako sudski postupci moraju biti naklonjeni djeci, uzimajući u cijelosti u obzir traumu zlostavljanja i potrebu za zaštitom sigurnosti, privatnosti, identiteta i ugleda žrtve.

Konvencija priznaje ključnu ulogu stručnjaka, zagovaratelja dječjih prava, poslovne zajednice, medija i partnera. Njome se od zemalja traži razvijanje seksualnog obrazovanja te provođenje kampanja podizanja razine svijesti i promicanje sudjelovanja djece i u osmišljavanju preventivnih mjera i kampanja.

 Materijali kampanje

Različite vrste materijala za podizanje razine svijesti te informativnih materijala izradit će se za različite skupine kojima je kampanja namijenjena:

  • priručnici i brošure o Konvenciji iz Lanzarotea pomoći će partnerima kampanje u zagovaranju ratifikacije ovog pravnog instrumenta;
  • publikacije, izvješća i tematske studije naglasit će stanje istraživanja, dobrih primjera iz prakse te inovativna sredstva za borbu protiv seksualnog nasilja, bilo u obliku seksualnog iskorištavanja, vrbovanje djeteta za seksualne svrhe, seksualnog zlostavljanja ili trgovanja;
  • materijal namijenjen određenim skupinama (parlamentarci, mediji, djeca, roditelji, učitelji, socijalni radnici, lokalne vlasti itd.)

Posebno praktično rješenje za roditelje za podizanje razine svijesti: "Pravilo donjeg rublja"

Vijeće Europe izradilo je materijal za podizanje razine svijesti koji će roditeljima i skrbnicima pomoći da razgovaraju s djecom na pozitivan i djetetu naklonjen način o njihovom pravu da definiraju osobne granice i pravu da kažu ne ukoliko nisu sretni što ih se dira, te objasne da djeca mogu razgovarati s povjerenjem o ovoj temi s onima koji se za njih brinu.

Rješenje za podizanje razine svijesti nazvano je "Pravilo donjeg rublja". Rješenje će se prikazati u TV spotu, slikovnici za djecu, na internetskoj stranici te plakatima i razglednicama.

U TV spotu u trajanju od trideset sekundi pojavljuju se dva lika: Kiko i ruka. Kiko je maleno dijete, ni dječak niti djevojčica, neodređene rase, koje susreće brižnu ruku. Kiko joj dopušta da mu miluje kosu i nos, no kada ga ruka upita: "Mogu li te dotaknuti u području donjeg rublja?", Kiko odlučno odbija.

Glavna poruka materijala za podizanje razine svijesti jest "Jedno od petero djece žrtva je seksualnog zlostavljanja". Obično od strane poznate osobe. Spriječite da se to dogodi vašem djetetu. Poslušajte i prihvatite osjećaje vaše djece. Naučite ih "Pravilu donjeg rublja". Jednostavno pravilo jasno će odrediti gdje se vaše dijete ne smije dirati.

Neke od glavnih poruka glase:

  • Dobre tajne vas čine sretnima, loše ne.
  • Razgovarajte sa svojom djecom i budite sigurni da ona razgovaraju s vama.
  • Ako se zbog dodira osjećaš loše, onda on nije dobar.

Ovo rješenje je dostupno na engleskom, francuskom i talijanskom jeziku te se može prevesti na ostale jezike kao dio programa "Izgradnja Europe za djecu i s djecom."

 

 

 

 

 




Koliko je sati? Udžbenici 2022./2023.
Školsko zvono / Prijevoz

 

 

 

 

 

 

 

 

Savjetujemo

 

 

 

Nacionalni CERT – Wikipedija

 

 

 

 

Školske novine čitajte na web-u - Školska knjiga - tu za vas

 

 

Naslovna - Hlapićev portal

Sjedi 5 - Sjedi 5

Brojač posjeta
Ispis statistike od 5. 4. 2021.

Ukupno: 75540
Ovaj mjesec: 109
Danas: 15
Vrijeme

booked.net

Tražilica
CMS za škole logo
Osnovna škola Ane Katarine Zrinski Retkovci / Matije Gupca 22, HR-32282 Retkovci / os-akzrinski-retkovci.skole.hr / skola@os-akzrinski-retkovci.skole.hr
preskoči na navigaciju