Povijest - učiteljica života i čuvarica starine

Autor: Tatjana Behin-Križanac, 28. 9. 2023.

Povijest je znanost koja proučava prošlost od postanka čovjeka do danas. Kao takva, uči nas mnogočemu. Učenici petog razreda koji se ove godine prvi puta susreću s predmetom Povijest imali su zadatak donijeti u školu jedan povijesni izvor i predstaviti ga. Svaki izvor priča priču, a njihovi su puno toga ispričali.

Bilo je tu starih fotografija, oruđa, nakita, mlinaca za kavu, glačala, itd. Svaki predmet vratio nas je 10, 20, 50 ili čak 100 godina natrag u prošlost. Učenici su puno toga saznali o svojim prijateljima iz razreda i njihovim obiteljima, kao npr.
- djed jednog učenika izgradio je most i bio za to nagrađen odlikovanjem
- otac jedne učenice istaknuo se u obrani domovine i glumio u poznatom spotu Thompsona
- prije 50-ak godina u retkovačkim razredima sjedilo je 40 i više učenika
- novac koji se koristio prije kune zvao se dinar
- glodalica je oruđe kojim se obrađivalo drvo
Pohvale učenicima koji su savjesno odradili svoj zadatak i njihovim ukućanima koji su im u tome pomogli!
Marina Tomas, prof.