Terenska nastava

Autor: Sanja Kasač, 29. 5. 2015.

Dana 28. svibnja 2015. godine, učenici osmih razreda bili su, na sada već tradicionalnoj, terenskoj nastavi povijesti i geografije. Ove godine terenska nastava organizirana je u suradnji sa Osnovnom školom iz Vođinaca, sve pod budnim očima učiteljice povijesti Marije Perković i učitelja geografije Željka Mlatkovića.

Osnovni cilj terenske nastave bio je upoznati povijesno-geografska obilježja zavičaja, s posebnim naglaskom na Domovinski rat i njegov utjecaj na obilježja prostora širega zavičaja u novijoj povijesti kao i danas.

Vožnja do Vukovara je prošla je uz razgovor o obilježjima prostora kroz koji smo prolazili. Tako smo upoznali prirodna obilježja Vukovarskog prostora, sastav stanovništva naselja kroz koja smo prolazili, ali i neke povijesne zanimljivosti. Dolaskom u Vukovar vidjeli smo gdje se nalazi Vukovarska luka koju nažalost, zbog obnove nismo mogli posjetiti.

Naša prva postaja bila je vukovarska bolnica. Tamo smo posjetili muzej i upoznali sve strahote i tragedije sa kojima su se branitelji, ali i civili nosili za vrijeme Domovinskog rata i opsade Vukovara.

Nakon bolnice posjetili smo Memorijalni centar Domovinskog rata. Tamo smo naučili mnogo o ratnim vozilima, minskim poljima, naoružanju kao i simulaciji bojnog polja. Vidjeli smo i avion MIG, amfibije, kao i ratne transportne brodove. Kako smo bili jako pažljivi i pristojni osoblje Memorijalnog centra dozvolilo nam je da pogledamo izložena vozila iznutra. Posjetili smo i novouređenu izložbu Bitke za Vukovar.

Nakon zajedničke fotografije, kratkog odmora i neizostavnog doručka, krenuli smo prema vukovarskom groblju i Ovčari. Tamo smo saznali o strahotama kroz koje su prolazili civili i branitelji tijekom Domovinskog rata, a posjetili smo i mjesto na kojemu se nalazila masovna grobnica na Ovčari. Tamo smo zapalili svijeću za sve one hrabre ljude koje su dali svoj život za našu Domovinu.

Zatim smo posjetili uži centar grada Vukovara gdje smo imali pauzu od sat vremena. Terenska nastava bez sladoleda u centru Vukovara jednostavno ne bi bila potpuna.  Nakon odmora zaputili smo se prema Trpinjskoj cesti  i vidjeli takozvano groblje tenkova, a zatim smo se vratili svojim kućama.

U svim ustanovama koje smo posjetili, osoblje nas je pohvalilo da smo bili jako pristojni, dobri i pažljivi, a isto je učinio i naš vozač autobusa. Ovim putem želimo se još jednom zahvaliti Osnovnim školama u Retkovcima i Vođincima koje su nam omogućile još jednu uspješnu terensku nastavu.