Kako razgovarati s djecom o pucnjavi u Beogradu

Jučerašnji događaj u beogradskoj školi izazvao je brojne emocije kod svakoga – tugu, strah, ljutnju, osjećaj bespomoćnosti i nevjericu da se tako nešto može dogoditi tako blizu nas. Većina djece već zna za taj događaj i međusobno razgovaraju o tome. Zato je dobro i da se odrasli osvrnu na ovaj događaj kako bi otklonili nedoumice, […]
Datum objave: 4. svibnja 2023.

Jučerašnji događaj u beogradskoj školi izazvao je brojne emocije kod svakoga – tugu, strah, ljutnju, osjećaj bespomoćnosti i nevjericu da se tako nešto može dogoditi tako blizu nas.

Većina djece već zna za taj događaj i međusobno razgovaraju o tome.

Zato je dobro i da se odrasli osvrnu na ovaj događaj kako bi otklonili nedoumice, ispravili netočne informacije i dali djeci osjećaj sigurnosti. Ako se pretvaramo da se ništa nije dogodilo, djeca mogu u svome umu stvoriti pogrešne slike o ovom događaju ili misliti da je ono što se dogodilo prestrašno da bi se uopće govorilo o tome. 

Kako razgovarati s djecom o ovoj osjetljivoj temi?

 

  • Razgovor započnite pitanjem o tome što dijete zna o ovome događaju. Pozorno slušajte što dijete govori. Starija djeca vjerojatno već imaju i neko svoje mišljenje o tome. Kroz razgovor poslušajte ima li Vaše dijete neke pogrešne informacije (prenapuhavanje proizašlo iz razgovora s drugom djecom) te je li ovaj događaj kod njega pobudio strah ili zabrinutost.
  • Nakon što dijete iznese svoje viđenje, ispravite netočne informacije pažljivo na jednostavan način primjeren dobi. Mlađoj djeci treba dati kratke i točne informacije, dok će starija djeca vjerojatno postavljati više pitanja. Ohrabrite ih da postavljaju pitanja i izravno odgovorite na njih.
  • Neka djeca će možda pitati može li se tako nešto dogoditi i kod nas. Ovakva pitanja u pozadini imaju strah. Naglasite da su ovakvi događaji vrlo rijetki u svijetu.
  • Ako smatrate da je prikladno, možete s djetetom podijeliti svoje osjećaje o ovom događaju na razini koju dijete može razumjeti. Na taj način dajete primjer djetetu kako se nositi sa stresnim situacijama i negativnim osjećajima. Možete izraziti tugu i suosjećanje sa žrtvama i njihovim obiteljima. Također, možete izraziti zabrinutost, i tada je važno navesti i neke načine nošenja sa teškim situacijama. Govorite o brzoj reakciji policije, hitne pomoći i običnih prolaznika koji su pomogli žrtvama. Na taj način dijete uviđa da se u teškoj situaciji može reagirati na primjeren način.
  • Neka djeca ne žele razgovarati o ovome. I to je u redu. Recite im da ste tu za njih ako budu htjeli razgovarati.
  • Ograničite izloženost djeteta slikama i videima iz medija. Senzacionalističke vijesti i netočne informacije iz medija mogu povećati strah
  • Anksiozna djeca i djeca koja su doživjela neke traume mogla bi se teže nositi s ovakvim događajima. Pratite njihove reakcije i razgovarajte o svemu što se događa.

 

Obratimo pozornost na svako dijete i iznenadne promjene ponašanja. Ako Vam se dijete obrati s povjerenjem da je žrtva nasilja, nemojte umanjivati njegove osjećaje, nego mu budite potpora i pružite pomoć. Zajedno izgradimo sigurnu okolinu za našu djecu.  

                                                                                      psihologinja Nikolina Vrhovac

Skip to content