Aktivnosti knjižnice

16. 11. Međunarodni dan tolerancije

Autor: Tamara Radoš, 16. 11. 2021.

OBILJEŽILI SMO MEĐUNARODNI DAN TOLERANCIJE

(suosjećanja, opraštanja, poštivanja različitosti, razumijevanja, ljubavi…)

TOLERANCIJA JE POŠTIVANJE, PRIHVAĆANJE I UVAŽAVANJE RAZLIČITOSTI U NAŠIM SVJETSKIM KULTURAMA,

TOLERANCIJA JE NAŠA FORMA IZRAŽAVANJA I NAČIN DA BUDEMO LJUDI!

BITI TOLERANTAN ZNAČI, BITI ČOVJEK!

BITI TOLERANTAN ZNAČI POŠTIVATI DRUGE LJUDE!

BITI TOLERANTAN ZNAČI POŠTIVATI RAZLIČITE OD SEBE!

BITI TOLERANTAN ZNAČI ŽIVJETI U SVIJETLU LJUBAVI I POMAGANJA A NE U SVIJETU SEBIČNOSTI!

UNESCO je 1995. godine dao definiciju tolerancije, koja nastoji unaprijediti tradicionalno sagledavanje da je riječ o pukoj trpeljivosti, gdje većina trpi manjinu, i moćni one manje moćne. Ta definicija glasi u cijelosti ovako:

"Tolerancija je poštovanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti u našim svjetskim kulturama, naša forma izražavanja i način da budemo ljudi. Ona je zasnovana na znanju, otvorenosti, komunikaciji i slobodi mišljenja, savjesti i uvjerenju. Tolerancija je harmonija u različitostima. To nije samo moralna dužnost, to je također politički i zakonit zahtjev. Tolerancija, vrlina koja mir može učiniti mogućim, doprinosi mijenjanju kulture rata u kulturu mira.

Dosljedno poštovanje ljudskih prava, biti tolerantan, ne znači toleriranje socijalnih nepravdi ili odbacivanje ili slabljenje tuđih uvjerenja. To znači biti slobodan, čvrsto se držati svojih uvjerenja i prihvaćati da se i drugi drže svojih.

To znači prihvaćanje činjenice da ljudska bića, prirodno različita u svojim nastupima, situacijama, govoru, ponašanju i vrijednostima imaju pravo živjeti u miru i da budu kakvi jesu. Također znači da se nečija viđenja ne nameću drugima."

U našoj školi Međunardni dan tolerancije je obilježio 8. razred s knjižničarkom Tamarom Radoš u sklopu radionice "Tako različiti, a tako isti!"

Knjižničarka Tamara Radoš