Svjetski dan osoba s Down sindromom

Autor: Jelena Špoljarić, 19. 3. 2021.

UČENICI NAŠE ŠKOLE DANAS U ŠARENIM ČARAPAMA – OBILJEŽILI SVJETSKI DAN SINDROMA DOWN

Svake godine 21. ožujka obilježava se Svjetski dan osoba s Down sindromom.

Zašto baš 21. ožujak? Ovaj datum simbolizira 3 reprodukcije 21. kromosoma što je glavno genetsko obilježje osoba s Down sindromom.

A zašto su šarene čarape simbol Dana Down sindroma? Osobe s Down sindromom ne mogu upariti jednake čarape.

Cilj je jednostavan: ako vas ljudi pitaju zašto nosite različite čarape, recite svima da na bar jedan način želite stvoriti jedinstveni globalni glas za zalaganje prava i dobrobit osoba sa sindromom Down. Unatoč brojnim poteškoćama, djeca s Downovim sindromom su topla, dobrodušna, vedra, vesela; komuniciraju sa svojom okolinom; vjerno kopiraju ponašanja svoje sredine, mogu biti kreativni.

U znak podrške učenici 5. razreda naše škole u suradnji s pedagoginjom Sanjom Martinušić i knjižničarkom Tamarom Radoš odražli su radionicu gdje su izrađivali šarane čarape od papira. Cilj radioce je da svi pričaju o Svjetskom Down sindrom danu, a to možemo učiniti tako da nosimo vedro obojene različite čarape, što su naši učenici i učinili.

knjižničarka Tamara Radoš