Posjet osmih razreda Vukovaru

Autor: Ivan Benković, 11. 9. 2017.

U srijedu, 6. rujna 2017. učenici osmog razreda OŠ Ane Katarine Zrinski  u pratnji razrednice i nastavnice iz matematike krenuli su na dvodnevnu terensku nastavu u Vukovar u organizaciji Javne ustanove Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar.

Cilj projekta je učenje o vrijednostima Domovinskog rata i važnosti Bitke za Vukovar u obrani Republike Hrvatske.

Polazak je bio ispred škole u 8.15 h i nakon kratke vožnje sretno smo doputovali na odredište – u VukovarGrad-heroj.

U prijepodnevnom program posjetili smo, uz stručnu  pratnju, Gradski muzej Vukovar i Muzej vučedolske kulture koji je otvoren za javnost u lipnju 2015. godine. Učenicima je predstavljena bogata zbirka Gradskog muzeja Vukovar koja se nalazi u dvorcu Eltz (izgrađen u barokno-klasicističkom stilu 18. st.). U vrijeme Domovinskog rata dvorac je u potpunosti uništen, da bi prije nekoliko godina bio otvoren posjetiteljima nakon dugogodišnje obnove.

Nakon ručka smo u prostorima bivše vojarne 204. brigade HV poslušali predavanja na temu Domovinski rat i Bitka za Vukovar. Edukativna predavanja (o raspadu SFRJ, Domovinskom ratu, o tijeku bitke za Vukovar, oružju i logorima) održali su vodič i veteran koji je sudjelovao u obrani grada.

Smještaj učenika i profesora organiziran je u hostelu Dubrovnik, također u sklopu vojarne.

Slobodno vrijeme iskoristili smo za posjet staroj baroknoj jezgri grada.

Drugi dan boravka započeo je obilaskom kompleksa bivše vojarne 204. VU brigade u pratnji brigadira Petra Ćavara. Učenici su nakon ručka posjetili, uz pratnju vodiča, memorijalne lokacije na širem području grada Vukovara: Vodotoranj kao simbol hrabrog otpora hrvatskih branitelja s Mitnice, Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Trpinjsku cestu zvanu Groblje tenkova, Spomen-dom Ovčara, Masovnu grobnicu Ovčara, Kukuruzni put – „Put spasa“, Mjesto sjećanja – Vukovarsku bolnicu ’91. iz koje je nakon okupacije odvedeno 267 ranjenika, i Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata u Vukovaru.

Posjet Vukovaru završio je Školom mira- kratkim predavanjem i kvizom znanja za učenike. Učenici naše škole, Nikola Čajkovac i Ivan Kostelac, osvojili su 2. mjesto u kvizu znanja o Vukovaru, a zahvalnicu im je uručio ravnatelj Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar.

Nakon uručenih nagrada, krenuli smo autobusom prema Retkovcima, kamo smo se sretno vratili oko 17 sati.

(Anica Mežnarić)