OBILJEŽEN IRSKI TJEDAN U NAŠOJ ŠKOLI

Autor: Ivan Benković, 20. 3. 2018.

Prošli tjedan je u našoj školi bio obilježen zelenom bojom majica i aktivnostima organiziranim povodom Dana sv. Patrika, zaštitnika Irske. Hrvatski i irski narod imaju mnogo toga zajedničkog, od krvave povijesti obilježene borbom za neovisnost, preko prirodnih ljepota do katoličke vjere. Stoga smo ove godine kroz razne aktivnosti odlučili obilježiti blagdan ovog sveca koji se slavi 17. ožujka.

Nastavnica prirode Irena Sambolić je petašima održala radionicu pripreme smoothija. Koristeći samo zdrave sastojke, vodu, voće i med, petaši su pripremili napitke u bojama irske zastave: narančastoj, bijeloj i zelenoj.

Nastavnica likovne kulture Sanja Merz je sa šestim razredima obradila temu Simbolička i asocijativna uloga boje.  Zadana boja je bila, naravno, zelena, a učeničke radove možete pogledati na školskim hodnicima.

Na satu povijesti nastavnice Anice Mežnarić učenici petog i šestih razreda učili su o tome tko je sveti Patrik zapravo bio, kada je živio i djelovao te zašto on ima tako bitno mjesto u irskoj povijesti.

Na satu engleskog jezika učenici četvrtih razreda su s nastavnicom Marinom Kolar (matična škola) i Anicom Mežnarić (područna škola) izrađivali papirnate šešire u obliku djeteline, nacionalnog simbola Irske te naučili pjevati i plesati uz pjesmicu Dance, dance, leprechaun , dance. Video možete pogledati u galeriji.

Posebna poslastica sedmašima i osmašima bio je sat engleskog jezika. Zajedničkom suradnjom sadašnje nastavnice engleskog Marine Kolar i bivšeg nastavnika engleskog Dejana Mijakovca, koji živi i radi u Dublinu, učenici su puno naučili o gradovima u Irskoj. Naime, nastavnik Dejan je učenicima pripremio zanimljivu prezentaciju o glavnim atrakcijama u Dublinu, Galwayu i Belfastu, praćenu fotografijama i njegovim pripovijedanjem, na opće veselje njegovih bivših učenika.

Obilježavanje irskog tjedna završeno je Velikim irskim kvizom na kojem je sudjelovalo 30-ak učenika škole podijeljenih u skupine. Svi su pokazali sjajno znanje, a tijesnu pobjedu od samo jednog boda prednosti odnijela je ekipa Green Team 2 (Martina Budišić, Lana Mlinarić, Mihael Krznarić, Filip Jazvec, Paola Bucić, Anđela Rončević), koja je i simbolično nagrađena.

Prva proslava tjedna svetog Patrika u našoj školi protekla je iznad očekivanja te se nadamo da će se ona ukorijeniti kao tradicija i u godinama koje slijede.

Za više fotografija posjetite našu foto-galeriju.

(Marina Kolar, prof.)